0

Kötü Bir e-Hizmet : TTNET Kota Sorgulama Servisi – 23 Ocak 2011

Posted by mgocean on February 25, 2010 in Bilgi Teknolojileri, İnternet |

Güzel Blog içerisinde artık edinmiş olduğum iyi ve kötü hizmet tecrübelerimi de sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu kapsamda bir yazı dizisi yazmama vesile olan kötü hizmetlerin ilki TTNET’in kota sorgulama hizmetidir. TTNET online işlemler altında kota sorgulama sayfası ( http://www2.ttnet.com.tr/adsl-kota-sorgulama/login_sso.asp ) içerisindeki Captcha güvenlik adımını aşmak tam bir şans işi. İlgili karakterleri doğru girseniz dahi sisteme giriş yapma ihtimaliniz 20 denemede sadece 1’dir. Giriş yaptıktan sonra da işiniz bitmiyor, genel bilgilendirme sayfasından “Devam” tuşuna basıp kotanız konusunda bilgi almak istediğinizde “Oturum sonlandığından dolayı tekrar giriş yapmanız gerekmektedir.” mesajı aldıktan sonra Captcha kabusu tekrar başlamakta ve artık 20’de 1 olan girme ihtimaliniz sıfıra düşüyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz son derece amatörce hazırlanmış bir sayfa karşınıza çıkıyor. Görsel ve fonksiyonalite olarak çok kötü durumda olan bu sayfanın sağ tarafındaki anlamsız dikey scroll bar ve “Kullanıcı Adı” Satırının üzerindeki boş ve anlamsız satır, Captcha karakterlerini sesli bildirimi için kullanılan eli bastonlu adam imajı son derece çirkin ve aşağılayıcı. “Acaba görme engelli kullanıcıların nasıl olsa bu ikonu göremeyeceğini!!! düşünerek mi tasarlanmış” diye sormadan edemiyor insan kendine. Eğer öyle ise bütün görme engelli vatandaşların “Metin Şentürk anlayışına” sahip olmadığını bir şekilde ifade etmek gerekir Türk Telekom’a. Burada hoperlör ikonu kullanmak çok daha yerinde olacaktır.

Gelelim fonsiyonalite olarak eksikliklere. İlk önemli eksiklik, captcha karakterlerini sesli dinlemek için “ucube” ikona tıklandığında karakterler çok net dinlenememekte ve ekrandaki karakterlerden tamamen farklı bir karakter seti okunmakta. Sayfadaki en büyük fonksiyonalite eksikliği; giriş için tasarlanmış bu ekran aracılığı ile hiçbir şekilde kota sorgulama sayfasına giriş yapılamamakta. Bu durumda zaten diğer eksikliklerin çok da önemi kalmamakta.

Sonuç olarak, bu kadar kötü tasarlanmış süreç ve sayfalara sahip olan TTNET sayfası tecrübesinden sonra diğer sağlıklı çalıştığı iddia edilen sayfalar konusunda temkinli davranmak gerekiyor.

Umarım ciddi bütçelerle çalışan TTNET bu ve benzeri hizmet kalitelerini en kısa zamanda yükseltir.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2020 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.