6

Google Adwords & SEM Etkin Kullanımı

Posted by mgocean on August 10, 2010 in Bilgi Teknolojileri, e-İşletme, İnternet, SEM, SEO |

İnternet üzerinden pazarlama yapmak için en sık kullanılan yöntemlerden bir “Search Engine Marketing”dir ve bu yöntemin en yaygın kullanıldığı araç da Google Adwords sistemidir. Anahtar Kelime tabanlı herhangi bir e-pazarlama aracı için dikkat edilmesi gereken ve pazarlama için kullanacağınız bütçeyi en etkin kullanmak adına bir noktayı vurgulamak isterim;

CTR (Click Through Rate) Yanıltıcıdır : Sadece reklamınızın tıklanma oranını belirten CTR endeksini reklam verimliliğini ölçmek için yanıltıcı olacaktır. Daha etkin bir değerlendirme için, reklamınızla sayfanıza gelen ziyaretçilerin sayfanızda aldığı ve almadığı aksiyonlar da değerlendirilmedir. Google Adwords için hazırlanmış tamamen ücretsiz “Conversion Tracking Tool” sayesinde, adwords aracılığı ile sayfanıza gelen ziyaretçilerin sayfanıza üye olma, sayfanızdan alışveriş yapma oranlarını takip edebilirsiniz. Bu oran sizin “Conversion Rate” inizdir. Reklamlarınız için CTR ve Conversion Rate çarpımından çıkan rakam sizin adwords reklamınızın etkinliğini çok daha net ifade eder.

Birden çok reklam oluşturarak ve reklamlarınızı zamanlama ve süre olarak homojen yayınlamanız durumda ilgili çarpanları kıyaslayarak en etkin reklam kampanyanıza karar verebilirsiniz. Hangi reklamları kullanmamanız gerektiğini hangilerine daha çok yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

DİKKAT!!! : Google Adwords sizin için reklamları bu anlamda optimize ettiğini iddia eder ve default olarak Kampanya Ayarlarının altında bulunan Optimize (bknz. Aşağıdaki resim) ayarı açıktır. Bu ayarı “Rotate” olarak değiştirin.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.