1

Google Adsense Programında Nasıl Daha Fazla Kazanırsınız? – Pahalı Anahtar Kelimeler

Posted by mgocean on July 11, 2011 in e-İşletme, İnternet, İş Planı, SEM, SEO |

Internet sitenizi kurdunuz, Adsense reklamları için Google’a başvurdunuz ve başvurunuz onaylandı.  Peki şimdi ne yapacaksınız?   Google Adsense kodunuzu sayfanıza ekledikten sonra servetinizin artışını mı izleyeceksiniz?   Eğer planınız bu ise gelirinizin tatmin edici seviyeye gelmesini beklemek için baya beklemelisiniz.

Peki başka neler yapabiliriz?  Öncelikle Adsense’in çalışma mantığından biraz bahsetmek gerekir.    Google Adsense programı sizin sayfanızda reklam yayınlamanızı sağlar, peki bu reklamlar nereden gelmekte?  Bu reklamlar Google Adwords hesabı aracılığı ile reklamverenlerden gelmekte ve her reklam, reklamveren tarafından belirlenen anahtar kelimelerle reklam yayınlayacak sitenin içerisinde yeralan anahtar kelimelerin eşleşmesi ile yayınlanır.  Detay için Google Adwords ve SEM Etkin Kullanımı yazımı inceleyebilirsiniz. Örneğin spor malzemeleri satan bir firmasınız reklamınızın Adwords aracılığı ile yayınlanması için “spor”, “futbol”, “forma”, “en ucuz” gibi anahtar kelimeler seçtiniz.   İşte anahtar kelimelerin arama sıklıklarına göre reklamınız her tıklandığında reklamverenden alınan para değişkenlik gösterir.   Popüler anahtar kelimeler reklamverenden daha çok para alırken size yani reklamı yayınlayana daha çok para kazandırır.

Yazıda bahsetmiş olduğumuz reklamverenin reklamlarını yayınlamaya uygun futbol malzemeleri ilgili bir yazı yayınladınız.  Sayfanızın anahtar kelimelerini doğru seçmeniz durumunda sayfanızda yayınlanacak reklamdan daha fazla kazanma şansınız olacaktır.   Peki bu anahtar kelimeler hangileridir ve nasıl seçilmelidir?

Google Adwords her ne kadar reklamverenlere  özgü bir sayfa olsa da Adsense yani reklam yayıncıları için de güzel araçlar sunar.   Doğru anahtar kelimeleri bulmak için Google Adwords üzerinde “Raporlar ve Araçlar” menüsünün altında “Trafik Tahmincisi” raporunu tıklamanız gerekmekte.   Bu rapor girdiğiniz anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetlerini (TBM) tahmini olarak sizlere sunar.   Aynı içerik için seçeceğiniz eşanlamlı farklı anahtar kelimeler gelirinizi ciddi oranda değiştirebilir.   Örneğimiz üzerinden gidersek, “en düşük fiyat” yerine “en ucuz” anahtar kelimeleri arasında anlamsal olmasa da Adsense algısı açısından ciddi bir fark vardır.  Aşağıda her iki anahtar kelime için trafik tahminini görebilirsiniz.  Resimi üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.   Bu aracı kullanmadan önce “Lokasyon” ve “Dil” seçeneklerinin istediğiniz gibi ayarlanmış olması çok önemlidir.

 

 

Raporda görüleceği üzerinde “en ucuz” kelimesinin arama sayısı(aylık 2.740.000) “en düşük fiyat” kelimesinin 500 katıdır.   İnsanlar en ucuzu arıyor en düşük fiyatı değil.   Bu yoğunluk reklam yayıncısı olan size de avantaj sağlayabilir.  CPC (cost per click)  yani reklamverene reklamın tıklanması durumunda üretilecek maliyet (ki bu maliyetin belirli bir yüzdesi sizin geliriniz olacaktır) yarı yarıyadır.  “En düşük maliyet” tıklanma maliyeti 0,59TL iken “En Ucuz”un tıklanma maliyeti 1,31TL’dir.   Bu durumda yazınızın anahtar kelimesi olarak “en düşük maliyet” yerine “en ucuz”u kullanmanız sizin yazınızın Google arama motorunda bulunmasını kolaylaştırırken aynı zamanda sayfanızda yeralacak reklamın tıklanması durumunda iki kat daha fazla kazanırsınız.

Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta şudur, sadece daha çok getirecek diye sitenizle alakasız anahtar kelimeler kullanmayın bu durum hem Google tarafından tespit edilebilir hem de ziyaretcilerinizi oluşturan hedef kitlenin ilgi alanı dışında reklamlar yayınlamış olursunuz.    Bu durum CTR’ınızı (Click Thru Rate) yanı reklamlarınızın tıklanma oranını düşürür.   Sayfanıza giren her 100 kişiden çok daha azı reklamlarınızı tıklar bunun sebep olacağı durum ise şudur;  Düşük CTR’lı sitelerde Google Adsense daha ucuz anahtar kelimeleri içeren reklamları gösterir.  CTR’ınızı ne kadar arttırırsanız o kadar pahalı anahtar kelimeli reklamları yayınlamaya hak kazanırsınız ve reklamınıza alacağınız aynı tıktan çok daha fazla para kazanırsınız.

Bol kazançlar…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Comment

  • İzlediğim SEO eğitimlerinde de sıklıkla bahsedilen, sitenizin, olur olmaz her aramada değil, gerçekten sizin verdiğiniz bilgileri arayan aramalarda görülmesi gerektiğidir. Hedef kitleniz, olur olmaz arama yapanlar değil, size ihtiyacı olan alıcı müşterilerdir.

    yazı için teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.