0

Kafada Baretle Güvenli Bir Şekilde Dünyayı Yoketmek – Risk Yönetimi Yaklaşımı

Posted by mgocean on September 9, 2012 in Ekonomi, Finans, İş Modeli, Proje Yönetimi, Risk Yönetimi, Yönetim |

1957 doğumlu Tony Hayward 1982’de çalışmaya başladığı BP’de 2007’de CEO Görevine geldi. Göreve geldiğinde güvenlik unsurunu açık ara ön plana tutması, isminin tarihin en büyük çevre felaketi ile özdeşleştirilmesini engellemedi. Tony Hawyard, çalışanların iş güvenlik kurallarına uyması konusunda çok hassastı. Baret kullanımı, kahve kupalarına dökülmeyi önleyici kapaklar takılması, şoförlerin seyir halinde cep telefonlarını kullanmaması konuları da dahil olmak üzere birçok kuralın uygulanması konusunda katı talimatları vardı.

2010’da BP’nin günlük 800.000$’a kiraladığı Deepwater Horizon Yüzen Petrol Sondaj Platformunun batması ile Meksika Körfezinde yaşanan petrol sızıntısı (felaketin boyutu gözönünde bulundurulursa “sızıntı” iyimser bir kelime) sırasında yaklaşık 800.000 metreküp petrol körfeze boşalmış, yüzlerce kilometrelik sahillere kadar ulaşmış, körfezdeki ekolojik yaşamı alt üst etmiştir. Sonuçta BP 7.8 Milyar dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalmıştır. 11 Kişi ölmüş sızıntı durdurulduğu 15 Haziran 2010’a kadar 3 ay boyunca körfeze petrol akmıştır. Aynı bölgeye 65 milyon yıl önce düşen ve dinazorların sonunu getiren meteordan sonra bölgedeki en büyük felaketti. Peki güvenliğin bu kadar ön planda tutulduğu, kimsenin kupasından sıcak kahvenin dökülmediği bir ortam ve dönemde bu büyüklükteki ve etkideki bir riskin gerçekleşmiş olması nasıl açıklanmalı? Şanssızlık? Tabii ki hayır…

Riskleri yönetme bakış açısında bazı değişikliklere gitmenin zamanı geldi sanırım. Geleneksel risk yönetim faaliyetlerinin ötesinde riskleri farklı kategorilerde gruplamak ve her kategori için belirli bir strateji yürütmek gerekir. İşte o kategoriler;

1. Kaçınılabilir Riskler: Genelde kurum içerisinde öngörülen risklerdir. Kaçınılabilir olması küçümsenmesini gerektirmez. Çalışanların operasyonel hataları, personel güvenliği ile ilgili riskler, çalışanınızın rüşvet ya da illegal yöntemlerle resmi dairelerde işlem yaptırması, kaynak riskleri, bir çalışanın doğum iznine çıkacak olması, daha önce gerçekleşen projelerde yaşanan ve öğrenilmiş ders olarak kaydedilen riskler bu kategoride sayılabilir. Kontrolünüz altına alabileceğiniz bu risklerin hangilerinin önlenmesi hangilerinin transfer edilmesi (herhangi bir varlığınızı sigortalatmak vs.) hangilerinin kabul edilmesi gerektiğini belirlemek (kimi riskleri önlemek, riskin doğuracağı etkiden daha pahalıya mal olabilir) gerekmektedir.

2. Stratejik Riskler: Firma stratejileri doğrultusunda gelir elde etmek için bir takım riskler almak zorunda. Perakende firmaları, ürettiği ya da satınaldığı ürünleri istediği fiyattan ve miktarda satamama riskini alır, bankalar, verdiği kredilerin geri ödenmemesi riski ile karşı karşıyadır, petrol şirketleri çevre felaketi oluşturma riski ile sondaj yaparlar. Stratejik riskler, “kaçınılabili riskler”den farklı olarak göze alınan risklerdir. Kaplumbağalar yuvalarında kafalarını çıkartmadan ilerleyemezler. Stratejik risklerden katı kurallar ve prosedürlerle kaçınmak mümkün değildir. Burada risklerin olasılıklarını ve etkilerini düşürmek yönünde hareket etmek gerekir. Dolayısı ile stratejik riskler alınmasından kaçınılmayan fakat önlenmesi için yatırım yapılması gereken risklerdir.

3. Dış Riskler: Dış Riskler şirketin kontrolü dışında gerçekleşebilecek olayları içerir. Doğal afetler, büyük finansal krizler, politik değişimler bu tür risklerdir. Bu tür risklerin önlenmesi neredeyse imkansız olduğu için daha çok öngörülmesi ve etkinin azaltılması ile ilgili yatırımlar yapılmalı. Etki azaltılması için fiziksel olarak yaygınlaşma ve yedekleme yapılabilir. Bankaların doğal afetlere karşı sistemlerini mevcutta bulunan sistemlerden minimum 400 km uzaklıkta farklı bir bölgede yedeklemeleri gerekmektedir (Disaster Recovery Ortamları). Aynı zamanda yatırımların çeşitlendirilmesi de farklı bir etki azaltma yöntemidir. Elde bulunan varlıkların çeşitli fon, para birimi ve yatırım araçlarına dağıtılması finansal kriz için etkendir. Aynı zamanda ticarette getirilebilecek yeni vergi yükümlülükleri için ürün fiyatlarının esnek tutulması da politik risklerin etkisini azaltabilmektedir.

Özetle çalışan güvenliği ayrı bir risk, politik eğilimler ayrı bir risk, dünyaya doğal felaket yaşatmak ayrı dinamiklerle, paydaşlarla ve stratejilerle yönetilmesi gereken risklerdir. Riskleri doğru analiz ederek doğru bir şekilde kategorize ettikten sonra doğru ve etkili aksiyonları almak çok daha kolay olacaktır.

Kaynaklar:
http://rucool.marine.rutgers.edu/deepwater/
http://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon_oil_spill
http://hbr.org/2012/06/managing-risks-a-new-framework/ar/1

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2019 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.