0

Alışkanlıkların Gücü

Posted by mgocean on May 18, 2013 in CRM, Kişisel Gelişim, Kitap, Pazarlama, Spor, Yönetici, Yönetim |

Charles Duhigg tarafından yazılan Best Seller kitap “Alışkanlıkların Gücü” adlı kitap, alışkanlıkların nedeni, yeni alışkanlıklar kazanmanın / kazandırmanın yollarını, istenmeyen alışkanlıklardan kurtulmak için yapılması gerekenleri vaka çalışmaları ile birlikte vermekte.

Hayatımızı fark ettiğimiz ve fark etmediğimiz birçok alışkanlık yönlendirir. Büyük çoğunluğumuz her sabah evden çıkarken ayakkabılarımızı giymeye hep aynı ayağımızdan başlıyoruz. Diş fırçalama rutinimiz artık bir alışkanlık haline geldi. Hep aynı şampuanı almamız bir alışkanlığın sonucu. Diş macunlarının ve şampuanların aslında köpürmesini sağlayan içeriklerinin hiçbir faydası olmadığını sadece tüketiciler üzerinde bir alışkanlık yaratmak amacı ile ürünlere eklendiği bir gerçek. Kim köpürmeyen tadı, rengi olmayan bir jel ile dişlerini fırçalamak ister ki? Diş macunlarının ağzımızda bıraktığı tat tamamen bir alışkanlık edinmemiz için hazırlanan ortamdır, ödüldür.

Yapılan deneyler sonucunda fareler ve diğer hayvanların bile düşünmeden alışkanlıklar edinebildiği tespit edilmiştir. Bu alışkanlıkların döngüsü de tüm canlılar için aynıdır;

İşaret -> Rutin -> Ödül

Birkaç tane örnek vermek gerekirse; Yemek yemek -> İşaret
Diş Fırçalamak -> Rutin
Diş macunun ağzımızda bıraktığı güzel tat ve koku -> Ödül

Her haftasonu spor yapmak;
Haftasonu belirlenen saatin gelmesi -> İşaret
Spor Yapmak -> Rutin
Kendini zinde ve formda hissetmek -> Ödül

Tüm gösteri hayvanları da bu rutin ile eğitilir. Yunusların her gösteri hareketinden sonra balık ile beslenmesi işin ödül kısmıdır.

Çoğunlukla içgüdüler ile yönlendirilen bu sürecin farkındalığına varmak hayatın birçok alanında gelişme göstermek büyük bir avantaj sağlar. Bir ürün pazarlayıcısı olarak insanlarda bu süreç içerisinde kendi ürününüzü başarılı bir şekilde konumlandırdığınızda mucizeler yaratabilirsiniz. Sigaranın içerisinde nikotin dışında alışkanlık yapacak 600 çeşit kimyasal bulunması buna bir örnektir.

Aynı zamanda bu döngü kumarbazlar üzerinde de test edildi. Kumar alışkanlığı farklı seviyede olan iki grup üzerinde yapılan deneylerde, kumar alışkanlıklarından kurtulamayan iflah olmaz kumarbazların oluşturduğu ve kumarı zevk için oynayan ve bir alışkanlık haline getirmemiş kişilerden oluşan iki grup oluşturuluyor. Kendilerinin oynadıkları oyunlarda “yakın ıska” diye tabir edilen kıl payı kaybedilen oyunlara iki grupta farklı tepki gösteriyor. Alışkanlık halinde kumar oynamayan kişiler bu durumda oyunu normal kaybettiklerine yakın bir tepki veriyor. İflah olmaz kumarbazların kıl payı kaybettiği oyunlardan sonra verdiği tepkiler kazandıkları zamanki tepkilerine çok yakın. Yani kazanmış olduklarında ürettikleri beyin dalgaları ile benzer tepkiler üretiyorlar ve kaybetmiş olmalarına rağmen kazanma inancı ile daha çok kumar oynuyorlar. İşte bu durumu çok iyi bilen kumarhaneler (hatta devlet otoriteleri) bu alışkanlıkları kendi sundukları ürünler için kullanıyorlar. Altılıda tek ayaktan yatan kuponlar birçok at yarışı severi daha çok oynamaya teşvik eder. Aynı zamanda kazı kazan kuponlarını kazımaya başladığımızda iki adet 500.000 TL’lik yazıyı görürüz ancak bize o 500.000 TL’yi kazandıracak 3. 500.000 yazısını bir türlü göremeyiz ve hırslanıp bir kupon daha alırız.

Alışkanlık döngüsünde doğru işaret, rutin ve ödül konumlandırarak organizasyonlarda başarı yakalanabilir. Spor takımları neden her hafta saatlerce taktik çalışması yapar? Taktik dediğimiz (özellikle Türkiye’de) öğrenilmesi ve yorumlanması çok da zor bir konu gibi durmamaktadır. Ancak taktiği öğrenmek başka uygulamak başkadır. Spor müsabakalarında sporcuların verilen taktikleri uygulamaları için yeterli zamanlı yoktur, saniyeler içerisinde doğru kararı vererek aksiyona geçmek zorundadırlar. Bunu sağlamak için sporculara taktik uygulamalarını bilinçaltında uygulayacak kadar tekrar yaptırarak bir alışkanlık haline getirmektir.

İş hayatında bu kadar ani karar almak zorunda kalmıyoruz ancak şirket olarak, departman olarak, bireysel olarak tutarlı bir yaklaşım sergilemek belirlenen stratejik hedeflere ulaşmak adına alışkanlıklar herkesin işini kolaylaştıracaktır. Şirket personelinin performans ölçümlerinin birkaç dönem boyunca uygulanabilmesi artık o ödüle ulaşmak için beklenen işaret ve uygulanan rutini bir alışkanlık hale getirir ve farklı hedeflere yönlenmek için uygun ortamı sağlar.
Yangın, deprem tatbikatları kişileri acil bir durumda (işaret) yapılması gereken hareketleri (rutin) benimsetmek ve kriz durumundan hasarsız bir şekilde kurtulmayı (ödül) sağlar.

Peki kötü alışkanlıklardan kurtulmak için neler yapılabilir? Genelde işaretleri kontrol edemeyiz örneğin yemek yedikten sonra içilen bir sigara için işaret yemek yedikten sonra karnımızın doymasıdır. Bu işareti engelleyemeyiz, sigarayı bırakmak için yemek yememeye başlarsak bu kitabı yakalım. Ödül kısmını doğru yorumlamak işin kilidi olabilir. Gerçekten sigara içmenin bize verdiği hazzı sigara mı veriyor? Yoksa işe kısa bir ara vermek midir asıl ödülümüz yoksa insanlarla bir araya gelip iş dışında açık havada sohbet etmek midir? Bu rutin konusunda doğru farkındalık yaratmak için alternatif rutinlerin aynı ödülü verip vermediğini bizzat deneyerek öğrenmek gerekir.

Özetle alışkanlıklar her yerde, hayatımızı etkilemenin de ötesinde hayatımızı oluşturuyorlar. “Alışkanlıkların Gücü” kitabı bu alışkanlıkları edinmek, engellemek ve en önemlisi alışkanlıkların farkındalığına varmak için çok iyi bir kılavuz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.