0

Yeni Pazara Giriş – Giriş Bariyerleri

Posted by mgocean on October 4, 2014 in Ekonomi, Finans, Girişimcilik, İş Modeli, İş Planı, Pazarlama, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Bu yazıyı sadece yeni pazara girmek için değil mevcut pazarınıza girmek isteyen yeni oyunculara karşı strateji belirlemek bakış açısıyla da okuyabilirsiniz. Pazara giriş bariyerleri  “Yapısal” ve “Stratejik” olarak ikiye ayrılır. Stratejik Bariyerler pazardaki mevcut oyuncuların yeni girişleri engellemek üzere gerçekleştirdiği aksiyonlardır ve çok çeşitlilik gösterir. Yapısal Bariyerleri 3 Kategoride İnceleyebiliriz;

Gerekli Kaynakların Kontrol Edilmesine Yönelik Bariyerler

Ölçek Ekonomisi ve Kapsam

– Mevcut Pazar Oyuncuların Satış & Pazarlama Avantajı

Bu 3 kategorinin detaylı kırılım ve açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz; Gerekli Kaynakların Kontrol Edilmesine Yönelik Bariyerler:

1.Doğal Kaynaklar : Altın ya da elmas dünyada ve bölgenizde sınırlı bir kaynak ise bu pazarda doğal kaynak bariyeri vardır.

2. Tedarikçi Bariyeri : Ürününüz ile ilgili bir girdiyi tedarik etmekte zorlanırsanız bu sizin için bir bariyer oluşturur.  Bulunduğunuz pazarda da yeni rakiplerin pazara girmemesi ya da giriş etkisini azaltmak için bu bariyeri kullanabilirsiniz. Sıvı SabunÖrneğin küçük bir şirket olan Minnetonka aslında sıvı sabunun mucididir.  Küçük bir şirket olarak Unilever ve P&G gibi devlere karşı bu ürünü korumanın çok mümkün olmadığını biliyordu be nedenle sıvı sabunun tamamlayıcı bir ürünü olan küçük plastik sıvı sabun pompalarının az sayıdaki tedarikçilerinin 2 senelik stoğunu satınaldı.  Böylece büyük oyunculara sıvı sabun üretmeye başlamış olsa dahi Minnesonta 2 yıl boyunca pazar liderliğini korudu.

3. Patent : CD’nin mucidi Sony ve Philips tabii ki bu ürünlerini patentle korudu ve bu patent sayesinde CD ya da CD çalar üretmek isteyen her şirket Sony ve Philips’ten izin almak zorunda kaldı (Tabii ki belirli bir bedel karşılığında).

4. Dağıtım Kanalı :  Yeni ve süper bir içecek ürettiniz satışa çıkmak istiyorsunuz büyük ihtimalle, Coca Cola (Ülkemizdeki yeni adıyla “Koka Kola”) tarafından domine edilmiş yaygın dağıtım kanalı ile mücadele etmek durumunda kalırsınız.

5. Lokasyon : Kritik lokasyonlardaki süpermarketler sizin için o lokasyonada açmak istediğiniz market adına bir bariyer oluşturacaktır.

6. Zamanlama : Sınırlı fiziksel lokasyonların olduğu hizmetlerde zamanlama bir bariyer olarak karşınıza çıkar.  Aynı havaalanından birçok havayolu şirketi aynı saatte uçuş organize edemeyebilir.

7. Devlet Bariyeri :  Bankalar ya da mobil operatörler ve taksiler için devlet sınırlı sayıda lisans verir.  Yakın zamanda yeni bankacılık lisansı almak konusunda bariyerle karşılaştığı için Çin’in en büyük bankası “Commercial Bank of China Limited” Türkiye’de yeni banka kurmak yerine Tekstilbank’ı satınalmayı tercih etmiştir.

 

Ölçek Ekonomisi ve Kapsam:

1. Gerekli Minimum Verimlilik Düzeyi :

Yarı İletken Pazardaki verimlilik çok üst seviyede ise girişiniz o kadar zor olacaktır.  Örneğin yarı iletkenler çok yüksek hacimlerde üretilen ve satılır bu nedenle de üreticilerin yarı iletken bazında çok verimli faaliyet gösterdiği bir pazar. Yılda 1000-2000 yarı iletken üretmek amacıyla bu pazara girilmez.

2. Maliyet Avantajı : Verimlilik düzeyinde olduğu için gerek ölçek ekonomisinin verdiği avantaj ya da daha önce edinilmiş deneyim, yapılmış yatırımlarla, ortak parça üretimi sayesinde (Volkswagen’in tüm modeller için ürettiği ortak parçalarda olduğu gibi)  pazar oyuncuların ciddi maliyet avantajları olabilir.

Mevcut Pazar Oyuncularının Satış & Pazarlama Avantajı :

1. Marka Sadakati : Müşterilerin pazarda olan markalara karşı sadakati ve bağımlılığı pazara girerken aşılması gereken önemli bir bariyerdir. Pazardaki uçuş mili programları gibi sadakata zorlayan uygulamalar yeni müşteri elde etmenizi zorlaştıracaktır.

2. Müşteri Kazanım Maliyetleri : Müşterileri mevcut ürünlerden kendi ürünlerinize kaydırmak için belki fiyatınızı düşürecek ya da size gelmeleri için yeni teşvikler vermeniz gerekecektir. Mobil telefon operatörleri, Digitürk, D-Smart gibi şirketler bu bariyeri oluşturmak için size kontratlı ürün ve hizmetler sunarak diğer firmaların “müşteri kazanım maliyetlerini” arttırmak istemektedirler.

Yeni bir pazara girmeden önce bu yapısal bariyerlerin boyutlarını ve bu bariyerleri aşmak için gerekli kaynaklarınızın ve stratejinizin olup olmadığını mutlaka kontrol etmek gerekir.

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.