0

Yeni Pazara Giriş – Pazar Çekiciliğinin Analizi

Posted by mgocean on October 4, 2014 in Ekonomi, Finans, Girişimcilik, İş Modeli, İş Planı, Pazarlama, Strateji, Yönetici, Yönetim |

Yeni pazara girerken öncelikli olarak detaylı bir analiz yapılması gerekmekte bu analizi hangi konulara odaklanarak yapılması gerektiği konusunda bize Michael Porter yardımcı oluyor; Pazar Çekiciliği Yeni pazara girerken karşınıza “Porter’s 5 Forces” adı verilen ve Michael Porter tarafından belirlenmiş 5 farklı güç çıkacaktır. Porters 5 Forces 1. Pazardaki Rekabet : Pazar içerisindeki rekabet ne kadar sertse girdiğiniz denizdeki fırtına seviyesi o kadar yüksek olacaktır.  Daha iyi hazırlıkla pazara giriş yapmanız gerekecektir. Pazarlık

2. Tedarikçi Pazarlık Gücü :  Pazara yeni girdiğiniz için size hammadde sağlayan tedarikçilerin sizin üzerinizde pazarlık gücü olacaktır.

3. Müşteri Pazarlık Gücü : Müşterilerinizin sizin üzerinizde fiyat belirleme ve pazarlık gücü olacaktır.

4. Giriş Bariyerleri : Pazarlara giriş için finansal ve finansal olmayan bariyerlerle karşılaşacaksınız.  Birkaç arkadaşınızla toplanıp bir banka kuramazsınız.  Belirli bir sermaye ve bankacılık lisansı almak için farklı sertifikasyonlara ve taahütlere ihtiyacınız olacaktır.

5. Alternatif / Benzer Ürünler : Ürününüzün yerine geçecek benzer ürünlerin bulunması sizin için fiyat esnekliğinin yitirilmesi anlamına gelir. Bunların yanısıra yasal regulatif yaptırımların da pazara etkisini dikkate almak gerekir. Pazara giriş bariyerleri için “Yeni Pazara Giriş – Giriş Bariyerleri” başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.