0

Judo Ekonomi Stratejisi

JudoJudo sanatının temel unsuru rakibinizin gücünü kendi avantajınıza kullanmaya dayanır.  Peki bunu şirketinizde nasıl başarırsınız?  Yenibir pazara giren küçük oyuncuysanız pazardaki büyük oyuncuların gücünü kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.   Nasıl mı? Pazara yeni giren şirketiniz pazardaki büyük oyunculardan daha düşük fiyat belirler bu düşük fiyata “DF” diyelim. Pazardaki büyük oyuncunun yüksek fiyatına da “YF” diyelim.

Pazarın büyük oyuncusunun satış adedine N diyelim.  Küçük girişim bu N’lik satış miktarının içerisinden sınırlı sayıda n’lik kısma satış yapabilecek.

Bu yeni girişime karşılık pazardaki mevcut büyük oyuncu nasıl reaksiyon gösterecektir? Büyük şirket küçük girişimin pazara girmesine izin verirse;

Büyük şirketin mevcut pazardaki satış adedinden Y oranında düşüş olacaktır. Bu durumda satış gelirlerindeki kayıp (YF x n) yani büyük oyuncunun satış fiyatı çarpı kaybedeceği satış adedi.

Büyük şirket bu girişimi engellemek isteyebilir. Bu girişime karşılık kendi satış fiyatını DF’ye çekebilir. Bu durumda büyük şirketin satış gelirinde düşüş olacaktır. Düşüş miktarı ( (YF – DF) x N ) ‘dir.  Yani eski fiyatından yeni düşük fiyat arasındaki fark çarpı mevcut satış adedidir.

Tabii ki hangi kayıp daha küçükse büyük oyuncu ilgili aksiyonu tercih edecektir. Eğer aksiyon almamanın maliyeti (YF x n), aksiyon almanın maliyetinden ( (YF – DF) x N ) küçükse büyük oyuncu yeni girişimle uğraşmayabilir.

Peki hangi durumlarda yeni girişiminiz, büyük oyuncular tarafından engellenmek istenmez? (YF x n) <  (YF – DF) x N

– N’in yani büyük oyuncunun satış adedinin yüksek olması.

– n’in yani yeni girişime kaptırılacak satış adedinin düşük olması.

– (YF – DF) ‘nin yüksek olması durumunda, Büyük oyuncu küçük oyuncunun girişimini engellemeye çalışmayacaktır.

Örneğin lokal bir telekominikasyon şirketinin Türk Telekom açısından önemine bakalım.  Sadece bir İlçe içerisindeki telekominikasyonu yönetecek ve fiyatını çok daha düşük tutacak yeni bir şirket için Türk Telekom tüm Türkiye’deki fiyatlarını düşürmeyecektir. n / N’in 0,001 için telefon ücretlerini tüm Türkiye için  YF’den DF’ye indirmeyecektir.

Dolayısı ile Türk Telekom bu küçük girişiminiz ile “uğraşmayacaktır”. İşte işin Judo felsefesine uygun kısmı burası. Türk Telekom’un büyüklüğünü ve size göre yüksek fiyatını kendi avantajınıza kullabilirsiniz.

Yeni bir pazara girerken dikkat edilmesi gereken diğer konular ile ilgili  yazılarımı aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Yeni Pazara Giriş – Pazar Çekiciliğinin Analizi

Yeni Pazara Giriş – Giriş Bariyerleri

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.