0

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Posted by mgocean on November 29, 2014 in İnsan Kaynakları, Kişisel Gelişim, Kitap, Motivasyon |

Stephen R. Covey’in bu konuda bir klasik sayılabilecek “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabından öğrenilecek çok şey var. Herşeyden önce çarpıcı bir örnekle insanların geçmiş tecrübeleri, yaşam biçimlerinin aynı noktaya baktığında farklı şeyler görmesine çarpıcı bir örnek veriyor. Şimdi lütfen 1 Numaralı Resim ya da 2 Numaralı Resim den sadece birini tıklayarak kısa bir süre resimdeki kadını inceleyin. İncelemeniz bittikten sonra aşağıdaki resimde ne görüyorsunuz? Kadın   Sorunun cevabı yukarıda 1 numaralı resim ya da 2 numaralı resime tıklamanıza göre değişecektir. Öncesinde 1 numaralı resmi inceleyenler yukarıda yaşlı bir kadın görürken, 2 numaralı resmi inceleyenler genç bir kadın görmektedirler. Aynı resme bakılıyor ancak farklı şeyler görülüyor.  Öncelikle bu kabullenmeyi yapmamız gerekiyor karşımızdaki insan bizimle aynı şeyi görmek zorunda değil, aynı şeyi görmediği için onu suçlamak, aşağılamak, hor görmek, etkili bir insan olmak için yapmamız gereken son şeyler. Herkesin paradigmaları, ilkeleri, öncelikleri farklıdır. 7 Alışkanlık’ı aşağıdaki şekilde birbirine bağlayan Covey, 7 alışkanlığı bir bütünsellik içerisinde ve birbirleri ile olan benzerliklerini vurgulayarak anlatmakta.  Ben size kısaca 7 alışkanlığın maddeler halinde aktarıyorum ancak kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Etkili İnsan 1. Alışkanlık : Proaktif Ol :  Bu alışkanlık etkilere erken tepki vermenin yanısıra tüm seçenekleri değerlendirerek karar vermeyi de içermekte.  Bir işi yapabilip yapamamaya karar vermeden önce o işin gerekliliğini sorgulamak gerekmekte.  Aynı zamanda proaktif insanlar etrafındaki insanları sevip sevmeme onlara kızıp kızmama gibi bir tutum ya da tercih içerisinde olmazlar çünkü onlar etkilenen değil etkileyen insanlardır.  “Keşke”, “Yapamam”, “Yapmalıyım” kelimelerini reaktif insanlar kullanır.  Etki alanlarınızı ve ilgi alanlarınız arasındaki farkı anlayın.  İlgi alanlarınızın hepsinde etkili değiliz bu nedenle çok büyük ağırlıkla etki alanlarımızda hareket edip etki alanını ilgi alanlarında doğru genişletmeye çalışmak gerekir.

2. Alışkanlık : Sonunu Düşünerek İşe Başla :  Herşey iki kez yaratılmıştır;  İlki zihinde ikincisi fiziksel olarak.  Bir ev inşa etmeye karar verdiğinizde öncelikle o evi zihninizde yaratır sonra da fiziksel olarak yaratırsınız.  Zihinde yarattığınız ev ne kadar size uygun ne kadar gerçekçi ne kadar ayrıntılı yaratılmışsa fiziksel eviniz de ona o kadar benzeyecektir.  Yaptığımız işi ne kadar iyi yaptığımızın da ötesinde doğru işi yaptığımızdan emin miyiz?  Eğer merdiveni doğru duvara dayamadıysak ne kadar iyi ve hızlı tırmandığımızın bir anlamı yoktur.  Boş zaferler peşinde koşmayın. Bu nedenle kendinizin ilk yaratımını sağlayın. İş Hayatında, aile hayatında, sosyal çevrenizde kendi kişisel misyonunuzu oluşturun ve hareketlerinizin misyonunuza uygun olup olmadığını kontrol edin.

3. Alışkanlık : Önemli İşlere Öncelik Ver :  Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi “Zaman Yönetimi” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.  Özetle yaşamınızın her alanında acil olmayan ama önemli işlere zaman ayırmamız gerekiyor.  Bu tarz işler genelde bakım, eğitim işimizi daha iyi yapmak için alınması gereken aksiyonları içermektedir.  Bunları yapmak için de kendimize zaman açmak gerekir, gerçekten yapmakta olduğumuz iş önemli değil ise yapmamak ya da ertelemek, devrebileceğimiz işleri devretmek, delege etmek en çok kullanılması gerekilen iki yöntemdir.

4. Alışkanlık :  “Kazan Kazan” Diye Düşün : Herhangi bir pazarlık ya da karşılıklı yapılması gereken işte geleneksel kalıplardan çıkıp bunun bir kar / zarar dengesi olmadığını karşılıklı nasıl fayda sağlanabileceği yönünden düşünmek ve bu yönde çözüm üretmek sizi etkili kılacaktır.

5. Alışkanlık : Önce Anlamaya Çalış Sonra Anlaşılmaya : Etkili insanların çok iyi birer dinleyici olması tesadüf değildir.  Aşağıda Atatürk’ün kendisine meramını anlatan bir vatandağı nasıl dinlediğini görebiliyorsunuz değil mi? Atatürk Bu sadece dinlemek değil, empati ile dinlemek.  Reçete yazmandan önce konuyu her açıdan ve her veri ile değerlendirip teşhis koyduğunuzdan emin olun.

6. Alışkanlık : Sinerji Yarat :  Sinerji yaratmak günümüzün popüler söylemlerinden biri ancak günümüzün popüler eylemlerinden biri olduğunu söylemek biraz zor.  sinerji ancak başka birileri ile yaratılır ve sinerji yaratırken kullanılan en önemli iki yakıt “İletişim” ve “Güven”dir. 4. Alışkanlıkta bahsedilen Kazan / Kazan’ı kovalayan alışkanlık Sinerji yaratmak için çok etkin olacaktır.

7. Alışkanlık : Baltayı Bile :   Şekilde de görüleceği gibi diğer 6 alışkanlığı çevreleyen alışkanlık baltayı bilemektir.  Baltayı bilemek hayatın 4 boyutunda da (Fiziksel, Zihinsel, Sosyal/Duygusal, Ruhsal) kendimizin bakımını yapmak ve geliştirmektir. “Etkili İnsanların 7Alışkanlığı” kılavuz olarak ele alınması gereken bir kitap içerisinde bu alışkanlıkları elde etmek için uygulamalar ve güzel örnekler vardır.  Covey’in “8. Alışkanlık” kitabı da raflarda bakalım 9. alışkanlık yolda mı?

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.