0

Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti – Yeni Girişimci Tehdidi

Posted by mgocean on April 25, 2015 in İş Modeli, Pazarlama, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Rekabetin 5 Gücü Michael Porter Michael Porter’ın Strateji için belirlediği ve firmanızı etkileyecek 5 güç hakkında detaylı bilgiyi “Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti” yazısından ulaşabilirsiniz. Rekabet gerçeği etkileyen güçlerden birisi sektöre yeni girebilecek oyuncuların tehdididir.   Peki sizi bu tehditten neler korur?  Siz yeni oyunculardan nasıl sakınırsınız? Yeni Girişimci Tehdidi : “Giriş Bariyeri” olarak da adlandırılan bu güçten az sayıda sektör etkilenmez.   Bu rekabet gücünden en az derecede etkilenmeniz için  şu şartların oluşması lazım;
Yeni Girişimci
– Pazarda ölçek ekonomisi ile avantaj elde etmiş bir firma olması gerekir. Intel, ciddi AR-GE yatırımı gerektiren micro işlemci sektöründe o kadar ciddi sayıda işlemci üretirki bu maliyetleri işlemci bazında minimuma indirirler ve sektöre çok fazla oyuncu girmesini engeller.

– Müşterilerin  tercih ettikleri firmayı değiştirmeleri için ciddi bir maliyetle karşılaşmaları gerekir. Tüm şirketin kaynaklarını yöneten bir ERP yazılımını ya da tüm çağrı merkezi operasyonlarını yöneten şirketi değiştirmenin maliyeti yüksektir. Tüm sistemleri, süreçleri revize etmeniz gerekir, yeni firmaya çalışma prensipleri benimsetmek gerekir, yeni sisteme göre mevcut personeli tekrar eğitmeniz lazım.  İşte bu maliyetlere girmemek için mevcutta alınan hizmet, ürün değiştirmek tercih edilmez.  Sektörünüzde bu tür müşterilerinizin değiştirmesi zor ürün ve hizmetleri sunuyorsanız pazara yeni oyuncu girmesi zor olacaktır.

– Giriş sermayesi çok yüksektir. Örneğin yeni bir banka lisansı almak için gerekli yasal mevzuatın yerine getirilmesinin yanısıra 300 mio TL sermaye gerekir. Tek başına sermaye gereksinimi sektörde sizi çok rahatlatmayabilir.  Karlılığın yüksek olduğu sektörde yüksek de olsa giriş sermayesi bir şekilde yeni oyuncular tarafından bulunabilir.

– Sektöre giriş için yasal bariyerlerin oluşması.  Finans, Sağlık, İlaç, Mobil Operatör sektörleri özellikle ciddi yasal bariyerlere sahiptir.   Gerekli yasal gereksinimleri karşılamadan sermayeniz yeterli olsa bile bu sektörülere giriş mümkün değildir.

– Dağıtım kanallarını domine etmek, yeni oyuncuların sektöre girişini engelleyecektir.  Yeni bir havayolu şirketi kurmak istersek sadece uçak ve personele yatırım yapmak bizi hüsrana uğratacaktır.  Turizm acentaları ile iş birliği yapmak gerekecektir yoksa sadece internetten satış yapmamız gerekebilir ki kurumsal satışlardan feragat etmemiz gerekecektir. Sektördeki oyuncuların (özellikle THY’nin) satış kanallarını domine etmesi yeni oyuncuların işini zorlaştırıyor.

Özetle kimse sizin için sektörü yeni oyunculardan korumayacaktır.  Bunun için gerekli önlemleri almanız gerekir.  Nakit pozisyonda kalmak, AR-GE yatırımlarını arttırmak, operasyonlarınız ve ürünlerinizde inovatif yaklaşımlarda bulunmak, fiyatlarınızı esneklik sağlayacak şekilde optimize etmek, gerktiğinde fiyatlarını düşürecek marjlarla çalışmak, tedarikçiler, müşteriler ve yasal otoritelerle iş birliğini sürdürecek iyi ilişkiler içinde bulunmak sizi bu rekabet gücünün etkilerinden koruyacak stratejik yaklaşımlardır.

Stratejiyi şekillendiren diğer rekabet kuvvetleri için aşağıdaki yazıları inceleyin.

Tedarikçilerin Gücü
Alıcıların Gücü
İkame Ürün ve Hizmetlerin Gücü
Mevcut Rakiplerle Çekişme

Kaynak: HBR’S 10 MUST READS – Strateji

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.