0

Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti – Alıcıların Gücü

Posted by mgocean on April 25, 2015 in Ekonomi, Finans, Girişimcilik, İş Modeli, İş Planı, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Rekabetin 5 Gücü Michael Porter Michael Porter’ın Strateji için belirlediği ve firmanızı etkileyecek 5 güç hakkında detaylı bilgiyi “Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti” yazısından ulaşabilirsiniz. Güçlü müşteriler, ürün için daha fazlasını, fiyat için daha azını talep ederek, sektör oyuncularını birbirine düşürerek “gücünü” ortaya koyabilirler.  Sadece şirket olarak sizin değil tüm sektörün karlılığını etkileyebilirler.  Özellikle alıcı sayısının az olduğu, alıcı başına satış miktarının çok olduğu, sektör ürünlerinin birbirinden çok farklı olmadığı ortamlarda rekabette alıcıların gücünü çok ciddi bir şekilde hissedilir.

MüşteriZaman zaman alıcılar, sektör ürünü kendileri de üretebilir ya da üretmekle tehdit edebilir. Meşrubat ve bira üreticileri ambalaj imalatçılarının gücünü kendi ambalajlarını üretmekle tehdit ederek (ve hatta zaman zaman üreterek) kontrol altına almışlardır.

Satılan ürün alıcıların gelirinin ne kadar büyük kısmını oluşturuyorsa o kadar alıcının gücü o kadar artar. Kendinizi düşünün Ülker’in ya da ETİ’nin çubuk krakeri arasındaki seçimi yaparken bakkalı mı daha çok zorlarsınız yoksa bir araba alırken satış temsilcisini mi?

Üretilen ürün alıcı için ne kadar kritik? Ford’un sizden aldığı fren balatasının kalitesi çok kritiktir. Yeterli kalitede üretim yaptığınızda bu tip kritik ürünler için alıcıların fiyta baskısını kırabilirsiniz.

Ürünün sadece 1 kere kullanılacak olması ise tekrar tekrar kullanılan bir ürün satışında alıcı etkisi farklılık gösterir. Senelerce kullanılıcak ve değiştirme maliyetinin yüksek olduğu yüksek performanslı sunucu satıyorsanız ürününüzün uzun vadeli faydası ve çok farklı alanlarda kullanım özelliğini vurgulayarak alıcının gücünü kontrol altına alabilirsiniz.

Aracı müşterilerin sizin üzerinizdeki gücü son kullanıcıya nazaran daha fazladır. Örneğin boya satığınız boyacılar, son kullanıcıya sizin ya da rakibinizin ürününü tavsiye edebilir. Bu tür aracı müşterilere daha hassas yaklaşmak gerekir.

Stratejiyi şekillendiren diğer rekabet kuvvetleri için aşağıdaki yazıları inceleyin.

Yeni Girişimci Tehdidi
Tedarikçilerin Gücü
İkame Ürün ve Hizmetlerin Gücü
Mevcut Rakiplerle Çekişme

Kaynak: HBR’S 10 MUST READS – Strateji

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.