0

Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti – İkame Ürünlerin Gücü

Posted by mgocean on April 25, 2015 in Ekonomi, Girişimcilik, İş Modeli, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Rekabetin 5 Gücü Michael Porter Michael Porter’ın Strateji için belirlediği ve firmanızı etkileyecek 5 güç hakkında detaylı bilgiyi “Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti” yazısından ulaşabilirsiniz. İkame ürünler geleceğini en az hissettiren en yıkıcı güce sahip rekabet gücüdür.  Sadece şirketiniz için değil aynı zamanda tüm sektör için yıkıcı olabilirler. İkameler her zaman vardır ve varolacaktır bunları gözden kaçırmayanlar hatta ikame ürünler üretenler bu rekabet gücünü avantaja çevirebilirler.  Dijital fotoğraf, fotoğraf filmlerinin ikame ürünüdür bunu öngöremeyen ya da geç gören Kodak gibi köklü firmalar MBA derslerinde ya da bu tür strateji yazılarında ilk akla gelen olumsuz örnektir.

İkame ÜrünSkyscanner gibi web siteleri seyahat acentelerinin ikamesidir, cloud ürünler bir çok kurumsal yazılımın ikamesidir. WhatsApp ya da Skype ile yapılan IP üzerinden yapılan telefon görüşmesi hizmeti mobil operatörler aracılığı ile yapılan klasik telefon görüşme hizmetinin bir ikamesidir. Bazen fonksiyonalite olarak çok farklı ürünler birbirinin ikamesi olabilir. Yılbaşı için çalışanlara dağıtılacak ajanda ile şirket logosunu içeren bir USB bellek birbirinin ikamesi olabilir.

İkame ürünler sektör ürün fiyatlarına bir üst sınır koyarak sektör potansiyelini sınırlar. Değişim ticari hayatın da bir parçasıdır bu nedenle değişimi takip etmek yerine değişimi yakından takip eden, AR-GE yatırımları ile değişimi yönlendiren tarafta olmak uzun vadede şirketinizi karlı kılacaktır.

Stratejiyi şekillendiren diğer rekabet kuvvetleri için aşağıdaki yazıları inceleyin.
Yeni Girişimci Tehdidi
Tedarikçilerin Gücü
Alıcıların Gücü
Mevcut Rakiplerle Çekişme

Kaynak: HBR’S 10 MUST READS – Strateji

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.