0

Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti – Mevcut Rakiplerle Çekişme

Posted by mgocean on April 25, 2015 in Ekonomi, Girişimcilik, İş Modeli, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Rekabetin 5 Gücü Michael Porter Michael Porter’ın Strateji için belirlediği ve firmanızı etkileyecek 5 güç hakkında detaylı bilgiyi “Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti” yazısından ulaşabilirsiniz. Genelde en çok bizi tehdit eden güç rakiplerin gücüdür.

Rakipler
Sektörde çok fazla rakip varsa ve bariz bir lider yoksa, sektör büyüklüğü yeterli seviyede değil ise, sektörden çıkış zor ise rekabet gücü serttir. Rakiplerle rekabeti sadece fiyat savaşına indirgemek sadece sizi değil rakipleriniz de dahil tüm sektörü baltalar. Sektörde fiyatlarla birlikte düşen karlılık sadece alıcıların işine yarar. fiyatları kırmanın müsait olduğu koşullar, ürünlerin aynı ya da çok benzer olduğu ulaşım sektörü gibi ortamlar, sabit maliyetlerin yüksek, değişken maliyetlerin düşük olduğu ortamlar, dayanıksız ürünlerin (sebze, meyve, bilgisayar donanımları) olduğu ortamlardır. Aynı zamanda satılmadığı sürece atıl kalan kapasiteler (uçak koltuğu, otel odası gibi) de fiyat kırmak için uygun ortamlar olmasına rağmen fiyat savaşını sektördeki hiçbir oyuncuya yaramaz. Fiyatları kırmak yerine yeni değerler yaratmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik adımlar atılmalıdır.

Ürün teslimat süresi, iyi bir bakım ve destek hizmeti, marka imajı, yüksek ürün kalitesi ve verilecek ekstra fonksiyonaliteler rakiplerinizle yapacağınız maçta kullanmanız gereken taktiklerdir.

Genelde sadece rakiplerin üzerimizdeki güçlerine odaklanıp diğer 4 gücü çok önemsemeyiz. Yapılabilecek en büyük hatalardan biri de budur.
stratejinizi etkileyen diğer 4 rekabet gücü için aşağıdaki yazıları inceleyebilirsiniz;

Yeni Girişimci Tehdidi
Tedarikçilerin Gücü
Alıcıların Gücü
İkame Ürün ve Hizmetlerin Gücü

Kaynak: HBR’S 10 MUST READS – Strateji

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.