0

Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti – Tedarikçilerin Gücü

Posted by mgocean on April 25, 2015 in Ekonomi, Finans, Girişimcilik, İş Modeli, Strateji, Vizyon, Yönetici, Yönetim |

Rekabetin 5 Gücü Michael Porter Michael Porter’ın Strateji için belirlediği ve firmanızı etkileyecek 5 güç hakkında detaylı bilgiyi “Stratejiyi Şekillendiren 5 Rekabet Kuvveti” yazısından ulaşabilirsiniz. Rekabet gerçeği etkileyen güçlerden birisi de tedarikçilerin gücüdür. Sektörün tedarikçileri zaman zaman sektör firmalarından daha etkili olabiliyor. Örneğin  Microsoft, windows işletim sistemi tedarik gücü ile senelerce IBM’in, HP’nin ve diğer  PC satıcılarının stratejisini etkilemiştir.

Tedarikçiler zaman zaman hizmet ettikleri sektörden daha da güçlüdür.  90’larda başlayan PC sektörü çılgınlığının en büyük oyuncuların en büyük tedarikçisi Microsoft’tu.  Windows işletim sistemi sektöründe tam olarak alternatifsizdi ve PC üreticilerinden çok daha güçlüydü.  Üretilen donanımların özelliklerini belirleyecek kadar PC üretim pazarında söz sahibiydi.

Tedarikçiİronik bir şekilde iPhone işlemcisini üreten Samsung, Apple üzerinde hem rakip hem de tedarikçi olarak güç uygulamaktadır.  Samsung tedarikçi gücüyle Apple’a rakip olabilmiştir aslında aksi takdirde iPhone’un tahtını sallaması biraz zordu. Tedarikçilerinizi iyi tanıyın. Tedarikçiler tek bir sektöre hizmet etmeyebilir. Bu sizin için iyi haber. Eğer tedarikçilerin gelirinin büyük bir kısmı sektörünüzden geliyorsa o zaman daha agresif bir güçle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda tedarikçilerin değiştirme maliyetlerini gözönünde bulundurarak, memnun kalından tedarikçiler ile uzun vadeli anlaşmalar yapmak avantajlı olacaktır.

Tedarikçileri daha da kontrol altına almak için onların işlerini yapabileceğinize dair sinyaller verebilirsiniz. Kargo firmalarının depolama hizmeti vermesi, gazetelerin ve ilaç firmalarının dağıtım ağı kurması bu tür tedarikçi gücünü kontrol altına almaya yönelik tehditlerdir.

 

Tedarikçi olarak hizmet ediyorsanız, özgün fayda sağlayan ürün/hizmet sunmak, patentli ve inovatif ürünlerle sektörü beslemek size müşterileriniz üzerinde tedarikçi gücü kazandıracaktır.

Stratejiyi şekillendiren diğer rekabet kuvvetleri için aşağıdaki yazıları inceleyin.

Yeni Girişimci Tehdidi
Alıcıların Gücü
İkame Ürün ve Hizmetlerin Gücü
Mevcut Rakiplerle Çekişme

Kaynak: HBR’S 10 MUST READS – Strateji

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2021 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.