6

Effective Use of Google Adwords and SEM

Posted by mgocean on August 10, 2010 in Information Technology, e-Business, Internet, SEM, SEO |

The most commonly used methods of Internet marketing is “Search Engine Marketing”, and this method is the most widely used in the Google Adwords system. I would like to emphasize a point that to use your marketing budget effectively.

 

Google Adwords için hazırlanmış tamamen ücretsiz “Conversion Tracking Tool” sayesinde, adwords aracılığı ile sayfanıza gelen ziyaretçilerin sayfanıza üye olma, sayfanızdan alışveriş yapma oranlarını takip edebilirsiniz. Bu oran sizin “Conversion Rate” inizdir. Reklamlarınız için CTR ve Conversion Rate çarpımından çıkan rakam sizin adwords reklamınızın etkinliğini çok daha net ifade eder.

 

CTR (Click Through Rate) Misleads! : It would be mislieading using only CTR to measure the advertising effectiveness. For a more effective evaluation you must consider the visitors’ actions during their visit who came to your site by clicking your ad. By the help of “Conversion Tracking Tool” (that is prepared for Adwords) you can track the rate of sign-up or shopping actions of your visitors. This rate is your “Conversion Rate”. Buy multiplying the CTR of your ads and your conversion rate you can see the effectiveness of your ads more clearly.

 

 

Birden çok reklam oluşturarak ve reklamlarınızı zamanlama ve süre olarak homojen yayınlamanız durumda ilgili çarpanları kıyaslayarak en etkin reklam kampanyanıza karar verebilirsiniz. Hangi reklamları kullanmamanız gerektiğini hangilerine daha çok yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

By creating multiple Ad Campaigns and

 

DİKKAT!!! : Google Adwords sizin için reklamları bu anlamda optimize ettiğini iddia eder ve default olarak Kampanya Ayarlarının altında bulunan Optimize (bknz. Aşağıdaki resim) ayarı açıktır. Bu ayarı “Rotate” olarak değiştirin.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2006-2020 Güzel Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.0.3, from BuyNowShop.com.